zdenka@ideazone.cz 777 01 04 47

Podpora zdraví dle tradiční čínské medicíny – JARO

Na jaro chystáme tři na sebe navazující workshopy, ve kterých se naučíte používat systém tradiční čínské medicíny – pět elementů a jejich hlavních a vedlejších orgánů, to vše s důrazem na roční období jaro a léto.

Každý workshop bude rozdělen na několik částí: úvodní teorie, přenesení do praxe (pochopení vzniku zdravotních obtíží typických pro jednotlivá akcentovaná roční období) a praktické disciplíny (akupresurní body, jógové a qigongové techniky, využití bylinných směsí, medicinálních hub a úpravy stravy).

Cílem je předat informace o tom, jak analyzovat a pochopit vznik zdravotních problémů na základě diagnostiky podle tradiční čínské medicíny, a zejména si nabudovat základní dovednosti z terapeutických oborů, jež jsou užitečné pro zvládání základních potíží jara a léta.

Akce jsou podpořeny z Fondu zdraví Statutárního města Zlína.

Přehled témat

  • 22. 4. 2024 (9:00-12:00): Od medicinálních hub k harmonickým vztahům
  • 29. 4. 2024 (9:00-12:00): Jaro podle tradiční čínské medicíny: o vzteku, nervovém systému, nemocném žlučníku i o nádorech
  • 27. 5. 2024 (9:00-12:00): Léto podle tradiční čínském medicíny: o cévách, srdci, psychice, nespavosti a grilování

Tradiční čínská medicína je druh alternativní medicíny, jejímž předmětem zájmu je hledání příčin nemocí, a nejen popis jejich příznaků. Obsáhlá diagnostika je doplněna několika terapeutickými disciplínami: bylinoznalstvím, akupresurou, cvičením a stravou. Navzdory zažitým a tradovaným představám není tradiční čínská medicína ani vzdálená a exotická, ani nebezpečná a nešetrná. Jedná se o kompletní, mnoha tisíciletími ověřený způsob péče o zdraví, který byl navíc přizpůsoben evropským požadavkům (například léčivé směsi obsahují pouze byliny, houby a případně nerosty, ale žádné živočišné komponenty).

Zájemci mohou absolvovat všechny tři workshopy, ale k užitku jim bude i pouze jediný podle jejich specifického zájmu.

Lektor

Lektorkou akcí bude Mgr. Daniela Pilařová, lektorka TCM a jógy, zakladatelka a provozovatelka školy alternativních medicín v Ostravě a ve Zlíně a také terapeutka TCM.

  1. Od medicinálních hub k harmonickým vztahům

I když se to nezdá, povídání o medicinálních houbách a jejich vlivu na náš zdravý (zdravější) život a analýza různých vztahů, které v životě navazujeme, jdou krásně dohromady. Ostatně vztahy se nejlépe navazují (a spravují) tehdy, když se těšíme co nejlepšímu zdraví, neboť v nemoci se člověk často pokouší o nápravu jednoho jediného vztahu – k sobě samému a svému nemocnému tělu či nemocné duši. V první části setkání si tedy probereme hlavní druhy medicinálních hub, které dostanete v podobě potravních doplňků, a jejich účinek na naši kondici: na psychiku, na zažívací trakt, na respirační orgány, na neurologické obtíže, na hormonální nerovnováhu, a dokonce na pohybový aparát, plodnost a dlouhověkost. Pak se přesuneme k tomu, jak tradiční čínská medicína vnímá vztahy, analyzované podle pěti elementů – Dřeva, Ohně, Země, Kovu a Vody. V poslední části workshopu si budete moci sestavit své vlastní vztahové konstelace a podívat se na ně novým pohledem včetně toho, co by se dalo udělat pro jejich nápravu.

  • Jaro podle tradiční čínské medicíny: o vzteku, nervovém systému, nemocném žlučníku i o nádorech

K jaru podle TCM patří orgány játra a žlučník. Za co všechno „mohou“ v našem organismu, si povíme při jarním setkání. Pokud máte obtíže v oblasti neurologie (včetně tetanie, různých třesů, případně tiků), pokud trpíte na vztek (který buď projevujete, nebo potlačujete), jestliže máte nemocný žlučník či se trápíte s něčím daleko horším, tak po tomto setkání budete mít jasno v tom, kterými cestami přes játra a žlučník vaše obtíže vznikly. My si ale nebudeme povídat jen o etiologii těchto zdravotních nepříjemností; rovněž zjistíte, které bylinné směsi a houby vám na potíže pomohou, jak upravit stravovací zvyklosti, co se naučit z čchi-kungu a jak využít k harmonizaci jarní přírodu a pohyb. V podstatě platí, že skrze jaterní emoce nám vzniká velká většina zdravotních potíží!

  • Léto podle tradiční čínském medicíny: o cévách, srdci, psychice, nespavosti a grilování

V létě našemu organismu podle tradiční čínské medicíny vládnou orgány srdce, tenké střevo, osrdečník a podivný utajený „orgán“ trojohřívač. My se ale při našem setkání na téma Léto budeme věnovat především srdci a tenkému střevu. Povíme si, jak bychom se o tyto orgány měli starat s nastupujícím létem, co jim bude škodit, a co naopak prospívat. Zjistíte, odkud podle TCM vznikají potíže s cévami, se srdcem, ale také s psychikou a nespavostí. A naučíme vás grilovat tak, aby to neodnášela vaše nenahraditelná pumpa – srdíčko! Ukážeme si cenné akupresurní body na letní vedra a také si odnesete seznam bylinných směsí a medicinálních hub, jež vám pomohou čelit nejen typicky letním nemocím, jako je rychlý infekční průjem či nemoci z přehřátí, ale rovněž třeba psychická nepohoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *